Jak poprawić sobie komfort chodzenia?

Jak poprawić sobie komfort chodzenia?

Ludzka stopa anatomicznie jest dostosowana do chodzenia boso po miękkim, różnorodnym i nierównym podłożu. W takich warunkach różne okolice stopy są obciążane na zmianę, więzadła są rozciągane naprzemiennie, a mięśnie i ścięgna dostosowując ustawienie stopy do różnego ustawienia stopy na gruncie utrzymują sprawność. Tak więc stopa nie jest przystosowana do współczesnych warunków w jakich jej używamy. Po pierwsze przez większość dnia poruszamy się po twardych równych nawierzchniach. W domu chodzimy po równych posadzkach i parkietach, chodzimy po schodach o płaskich stopniach, na zewnątrz i w pracy chodzimy w butach o uniwersalnych wyściółkach i podeszwach, często palce są ściśnięte przez wąskie czubki butów, a kobiety chodzące na obcasach nadmiernie obciążają przodostopie. Skutkiem tej zmiany cywilizacyjnej stopa gorzej się rozwija u dzieci, a z czasem ulega wtórnym deformacjom.

Co możemy zrobić dla naszych stóp?

Po pierwsze od dzieciństwa trzeba starać się chodzić miękkich podłożach: trawnik, plaża, spacer po gruntowych ścieżkach a nie po trotuarach. Starajmy się wybierać obuwie na miękkiej podeszwie, niezbyt ciasne, a wysoki obcas u kobiet powinien być ograniczony do niezbędnego minimum estetycznego.

A jak możemy sobie pomóc kiedy już jest ból?

Jeśli bolą nas stopy powinniśmy skonsultować ze specjalistą, lekarzem ortopedą, magistrem rehabilitacji. Badanie stóp może być rozszerzone o badanie na podoskopie pokazujące pole kontaktu podeszwy z podłożem. Badanie USG i rentgenowskie pozwalają zidentyfikować patologie w układzie kostnym i więzadłowym, uszkodzenia i przeciążenia ścięgien, gangliony etc.

Nowością jest badanie podobaroskopowe zwane w uproszczeniu komputerowym, które określa rozkład obciążeń podeszwy z dokładnością do 1 centymetra. Gdy stoimy można uwidocznić rozkład obciążeń w stopie, położenie środka ciężkości, a w badanu dynamicznym gdy chodzimy można zaobserwować zmiany przenoszeniu obciążeń z pięty na palce. Wynik otrzymujemy w postaci kolorowej mapy obciążeń. Badanie to pozwala nam wykryć nie tylko patologie w stopie, ale również w kolanach miednicy, czy też kręgosłupie.

Jak leczymy dolegliwości stóp?

Terapia jest oczywiście uzależniona od postawionego rozpoznania. Stosujemy zabiegi fizykalne, masaże, terapie manualną, ćwiczenia, punkcje patologicznych zbiorników płynu, iniekcje z leków przeciwzapalnych, płytkowych czynników wzrostu – PRP, a w ostateczności zabiegi operacyjne.

Czy nie ma mniej inwazyjnych metod leczenia?

Można zastosować wkładki ortopedyczne do butów. Z reguły każdy but ma jakąś wkładkę mniej lub bardziej wyprofilowaną. Jednak profile te są uniwersalne, a każda stopa jest inna, nawet u tej samej osoby. Wymieniamy więc wkładkę typową na indywidualnie wykonaną wkładkę ortopedyczną.

Jest wiele wkładek na rynku, niektóre są drogie, jakie są najlepsze?

Zacznijmy od tego, że buty i wkładki mogą być noszone tylko przez część dnia, ponieważ stopa musi odpocząć. Do tego służą miękkie dywany, miękkie papcie. Jednak kiedy chodzimy po twardych nawierzchniach poza domem to musimy uzbroić stopę we właściwą ochronę – czyli but z podeszwą. Jestem zwolennikiem wkładek raczej twardych dostosowanych kształtem do konkretnej stopy korygujących nieprawidłowości zaobserwowane w badaniach. Tutaj szczególnie przydatne jest badanie komputerowe stóp. W naszym centrum medycznym stosujemy wkładki wykonane z materiału EVA o różnej gęstości. Kształtowanie ich odbywa się poprzez rozgrzanie, które powoduje uplastycznienie się materiału. Następnie stawiamy pacjenta na ciepłej wkładce w jego bucie i ustawiając odpowiednio stopę czekamy aż zastygnie. W końcowym etapie możemy zmienić ustawienie np. podklejając klin pod piętę wyrównujący skrócenie kończyny. Ten system wykonania wkładek umożliwia wielokrotne korekty tej samej wkładki.

Komu można polecić te wkładki?

Wkładki można stosować już u dzieci z płaskostopiem od 4 roku życia. Osoby z deformacją stopy pourazową, zwyrodnieniową, neurogenną mogą poprawić sobie wydolność i estetykę chodu. Sportowcy, a szczególnie biegacze dzięki wkładce mogą pokonywać większe dystanse bez bólu.