Nieoperacyjne leczenie uszkodzeń chrząstki

Nieoperacyjne leczenie uszkodzeń chrząstki

Chrząstka stawowa może ulec uszkodzeniu bezpośredniemu (przy stłuczeniu, złamaniach końców stawowych) lub pośredniemu (przy nieprawidłowym nadmiernym obciążaniu jak to ma miejsce w kolanie niestabilnym np. po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego, po uszkodzeniu łąkotki – kiedy wolny koniec łąkotki przeskakuje w stawie). Chrząstka stawowa niszczona jest także w zapaleniach stawu (np. reumatycznym lub ropnym zapaleniu kolana).

Należy odpowiednio wcześnie podejmować leczenie urazów kolan – również operacyjne, aby nie doszło do dalszego niszczenia chrząstki; np. jak najszybciej wyciąć przeskakujący wolny fragment łąkotki lub wykonać zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w kolanie niestabilnym z powodu rozerwania więzadła krzyżowego.

W większości przypadków uszkodzeń chrząstki można stosować leczenie nieoperacyjne. W naszym Centrum Medycznym stosujemy iniekcje z kwasu hialuronowego jako uzupełnienie mazi stawowej. Możemy podawać kwas hialuronowy w seriach co tydzień 3-5x, lub jednorazowo. Wtedy preparat jest bardziej zagęszczony ma większą objętość. Jednocześnie stosujemy intensywną fizykoterapię: pole magnetyczne 20 min., ultradźwięki 10 min., kąpiele wirowe 20 min., ćwiczenie pod kontrolą rehabilitanta 30 min. lub – w cięższych przypadkach – początkowo ćwiczenia bierne na szynie do ciągłego ruchu biernego CPM 45 min.

Stosujemy również terapie biologiczne. Leczenie płytkowymi czynnikami wzrostu wykonujemy na miejscu. Pobieramy krew do sterylnych, jednorazowych zamkniętych zestawów, które umieszczamy w wirówce laboratoryjnej i wirujemy 5 minut. Otrzymane osocze z płytkami krwi podajemy do chorego stawu pod kontrolą USG.
Inną metodą terapii biologicznej jest terapia Orthokine. W tym wypadku pobiera się krew do kilku probówek z aktywatorem. Probówki umieszcza się w komorze o stałej temperaturze 37 st C na 6 godzin. W tym czasie w krwi namnażane są białka przeciwzapalne. Następnie odwirowujemy surowicę i uzyskaną porcje surowicy podajemy do chorego stawu. Pozostałe zamrażamy i podajemy co tydzień. Stosujemy do 6 iniekcji.

Terapia komórkami macierzystymi jest najbardziej zaawansowaną metodą leczenia uszkodzeń chrząstki. Stosujemy terapią z tkanki tłuszczowej lub szpiku, ale o tym w następnym artykule