Fala uderzeniowa, jak tłumaczy dr n. med. Bogdan Wziętek, jest wysokoenergetyczną falą dźwiękową, występującą w atmosferze na przykład podczas uderzenia pioruna lub w sytuacji, gdy samolot przekracza barierę dwiękową. W medycynie stosuje się ją od 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy użyto jej do rozbicia kamieni nerkowych.
W nowoczesnej terapii leczenia bólu energia fali uderzeniowej jest przekazywana bezpośrednio do bolesnych obszarów ciała. Fala przyspiesza procesy lecznicze poprzez stymulację ciała do samouzdrawiania. Poprawia metabolizm i polepsza krążenie krwi. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się, aż w końcu zostaje uleczona mówi specjalista chirurgii ortopedyczno-urazowej, dodając, że fala uderzeniowa nie tylko eliminuje ból, zmniejsza też napięcie mięśni, przyspiesza gojenie, zwiększa produkcję kolagenu, poprawia mikrokrążenie, przywraca sprawność ruchową i rozpuszcza zwapniałe fibroblasty.
Podkreśla, że terapia falą uderzeniową w wielu przypadkach jest alternatywą dla operacji chirurgicznej. U około 70-80 proc. pacjentów, którzy wcześniej bezskutecznie leczeni byli metodami zachowawczymi, ta się sprawdza. W większości przypadków na wynik zabiegu nie trzeba długo czekać, szczególnie przy świeżych zespołach bólowych.
Zaletą fali uderzeniowej jest minimalna inwazyjność i bezpieczeństwo tej metody. Zabieg w niewielkim stopniu jest bolesny i nie wymaga znieczulenia. Dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi wykonuje się w odstępach pięcio-siedmiodniowych. W jednej serii można skorzystać maksymalnie z pięciu informuje dr n. med. Bogdan Wziętek.
Wskazania leczenia falą uderzeniową: przewlekłe dolegliwości bólowe, ból i przykurcz ścięgna Achillesa, ostroga pietowa, ból w okolicy pachwiny, ból ścięgien rzepki, bóle stawów barkowych, zapalenia kaletki krętarzowej, ból w przyczepach ścięgna udowego, zapalenia nadkłykcia, kości ramiennej, zespół tarcia proksymalnego pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie przyczepu ścięgna do krętarza, zapalenie powięzi podeszwowej, wyrośla kostne, punkty spustowe, choroba Dupuytrena, przewlekłe entezopatie. Zapraszamy mieszkańców woj. śląskiego Katowice, Kraków
Przełom nr 39 (1110) 2.10.2013