Kręgosłup

Brak ruchu, siedzący tryb życia, długotrwała praca przy komputerze, nieprawidłowa postawa przy biurku oraz zaniedbania wad rozpoznanych w dzieciństwie – to główne przyczyny bólów kręgosłupa Ostatnio dużą grupę pacjentów stanowią pracownicy biurowi, którzy długo siedzą przy biurku, nie ćwiczą lub robią to bardzo rzadko. U nich słabe mięśnie brzucha oraz te przykręgosłupowe nie podtrzymują wystarczająco kręgosłupa. Powoduje to rozciąganie więzadeł, ich uszkadzanie, słabszą amortyzację obciążeń kręgosłupa – mówi dr n. med. Bogdan Wziętek z gabinetu ortopedycznego w Chrzanowie. Ból krzyża daje się we znaki osobom podnoszącym ciężary. Zdarzają się też pacjenci, których kręgosłup zaczął boleć, gdy nagle podnieśli coś ciężkiego, a nawet wykonali szybki skręt ciała lub gwałtownie się schylili. W efekcie dochodzi u nich do uszkodzenia krążka międzykręgowego objawiającego się ostrym bólem miejscowym lub promieniującym do rąk.

Konieczna konsultacja
Objawem chorób i zwyrodnień grzbietu jest ból, czasem tak silny, że uniemożliwiający poruszanie się. Często pojawiające się bóle głowy w okolicy potylicznej, drętwienie i osłabienie mięśni w obrębie barku lub ręki mogą świadczyć o chorobie kręgosłupa szyjnego. W przypadku odcinka lędŸwiowego kręgosłupa ból lub uczucie drętwienia i osłabienia może dotyczyć kończyn dolnych. Na tego typu dolegliwości może czasem pomóc ciepły prysznic, który rozluŸni napięte i bolesne mięśnie przykręgosłupowe.

Każdy utrzymujący się powyżej kilku dni ból kręgosłupa powinien być skonsultowany z ortopedą, który zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Bóle grzbietu leczy się farmakologicznie oraz za pomocą zabiegów fizykalnych, masaży, terapii manualnej i ćwiczeń. Badania potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując kilka form terapii jednocześnie. Jednak osoba wykonująca tego typu zabiegi musi mieć doświadczenie i kwalifikacje, ponieważ nieumiejętne masowanie i Ÿle dobrane zabiegi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Spacer co godzinę
Częstą przyczyną chorób kręgosłupa w wieku dorosłym mogą być wady postawy, które zostały zdiagnozowane w dzieciństwie. Dlatego niezwykle istotne jest kontrolowanie postawy u dzieci przez cały okres jego rozwoju. Rodziców mogą niepokoić m.in.: boczne odchylenia linii kręgosłupa, asymetrie prawej i lewej strony ciała, wysunięcie głowy i barków do przodu, znaczne uwypuklenie brzucha, odstawanie łopatek, asymetryczne ustawienie barków i łopatek lub trójkątów tułowiowo-ramiennych. Aby dzieci miały prawidłową postawę, powinny regularnie uprawiać sport i nie garbić się. Kręgosłupowi lędŸwiowo-krzyżowemu najbardziej szkodzi długie siedzenie. – Specjaliści od ergonomii od dawna wymyślają urządzenia do siedzenia zapobiegające bólom krzyża. Jednak nawet najbardziej wygodny fotel nie uchroni nas przed bólem pleców, jeśli nie będziemy dbać o plecy, ćwicząc. W ciągu dnia warto co godzinę oderwać się od komputera i wstać, przespacerować się, zrobić kilka skłonów, ćwiczeń rozciągających – przekonuje dr Wziętek. Należy też zadbać o odpowiednie warunki pracy. Krzesło powinno mieć taką wysokość, by podczas siedzenia, stopy swobodnie opierały się o podłoże, a kąt zawarty pomiędzy udami a podudziami nie był mniejszy niż 90 stopni. Oparcie krzesła powinno sięgać do wysokości łopatek i być podparciem dla pleców na całej ich długości. Siedzisko powinno być wygodne, ale niezbyt miękkie. Polecane są krzesła typu „klęcznik” – zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu. Pochylone do przodu siedzisko oraz oparcie znacznej części ciężaru ciała na kolanach sprawia, że podczas siedzenia kręgosłup lędŸwiowy jest fizjologicznie wygięty ku przodowi. Jest to najkorzystniejsze ustawienie, zapobiegające przeciążeniom kręgosłupa. Wysokość biurka powinna być tak dobrana, aby osoba pracująca przy nim nie musiała się pochylać. Dotyczy to również umiejscowienia ekranu komputera. Długotrwałe pochylanie głowy powoduje napięcie mięśni szyi i obręczy barkowej, co może być przyczyną bólów kręgosłupa szyjnego, barków oraz głowy. Warto również zadbać o prawidłowe ustawienie fotela w samochodzie. Powinien mieć możliwość regulacji w odcinku lędŸwiowym, a zagłówek należy ustawić tak, by głowa stanowiła naturalne przedłużenie kręgosłupa.

Rzeczpospolita 08-04-2010 r.


dr n. med. Bogdan Wziętek
GABINETY ORTOPEDYCZNE ARTROSKOP

Layer 50