Jak już napisałem w poprzednim odcinku artroskopia może pomóc w leczeniu uszkodzeń chrząstki. Powierzchnie nośne kolana, czyli: dalszy koniec kości udowej, górna powierzchnia piszczeli i rzepka, są pokryte chrząstka szklistą. Chrząstka szklista jest bardzo śliska i sprężysta, dzięki czemu ruch w kolanie jest gładki, a obciążenia są dobrze amortyzowane.
Chrząstka stawowa może ulec uszkodzeniu bezpośredniemu (przy stłuczeniu, złamaniach końców stawowych) lub pośredniemu (przy nieprawidłowym nadmiernym obciążaniu jak to ma miejsce w kolanie niestabilnym np. po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego, po uszkodzeniu łąkotki – kiedy wolny koniec łąkotki przeskakuje w stawie). Chrząstka stawowa niszczona jest także w zapaleniach stawu (np. reumatycznym lub ropnym zapaleniu kolana).
W czasie zabiegu artroskopii można dokładnie zobaczyć charakter uszkodzeń chrząstki. Gdy jej powierzchnia jest nierówna lub rozpada się można ją wyrównać bez szerokiego rozcinania skóry: wycina się niestabilną chrząstkę narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi, a ostre uskoki chrząstki wygładza się pilnikami lub końcówką elektrycznego urządzenia odparowującą tkanki.
Jeśli uszkodzenie chrząstki stawowej jest bardzo głębokie aż do kości, to należy zastosować bardziej skomplikowane metody leczenia. Tak głębokie obrażenie już się nie zagoją samoistnie, a na dodatek ich nierówna powierzchnia będzie niszczyć chrząstkę naprzeciwległej powierzchni stawowej.
Jest kilka metod leczenia tego typu uszkodzeń. Powszechnie stosuje się nawiercanie lub nakłuwanie kości w dnie ubytku, aby wywołać krwawienie i pobudzić procesy gojenia. W wyniku czego, może rozwinąć się w tym miejscu chrząstka włóknista, która będzie wypełniać ubytek. Tego typu chrząstka niestety nie będzie już tak gładka i sprężysta jak chrząstka szklista i szybciej się zużyje.
Najnowocześniejsze metody polegają na przenoszeniu w miejsce pozbawione chrząstki całych bloków chrząstki razem z kością, z miejsc w kolanie, gdzie chrząstka nie jest niezbędna i nie jest obciążana. Jest to tzw. plastyka mozaikowa – przenosi się kilka bloczków w kształcie walca, które układają się w mozaikę wypełniająca ubytek. Ta metoda jest wykonywana w niewielu miejscach w Polsce. Najnowsza metoda polega na przeszczepieniu w miejsce ubytku komórek chrzęstnych – chondrocytów. Chondrocyty są najpierw pobierane z chrząstką z kolana, a następnie namnażane w laboratorium. Niestety ta metoda jest bardzo droga i nie jest jeszcze dostępna w Polsce.
W leczeniu uszkodzenia chrząstki, bardzo ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, wg zasady maksimum ruchu, minimum oporu. W pewnych przypadkach należy chodzić o kulach nie obciążając chorej nogi.
Wspomagająco stosuje się leki przeciwzapalne, leki odżywiające chrząstkę doustne i w zastrzykach podawanych do kolana. Całość leczenia chrząstki jest niestety trudna:
- długa operacja
- długotrwała terapia – do kilku miesięcy
- kosztowna
- z niepewnym wynikiem końcowym
Dlatego należy odpowiednio wcześnie podejmować leczenie urazów kolan – również operacyjne, aby nie doszło do dalszego niszczenia chrząstki; np. jak najszybciej wyciąć przeskakujący wolny fragment łąkotki lub wykonać zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w kolanie niestabilnym z powodu rozerwania więzadła krzyżowego. Ale o niestabilności kolana opowiem w następnym odcinku…
Nieoperacyjne leczenie uszkodzeń chrząstki
W większości przypadków uszkodzeń chrząstki można stosować leczenie nieoperacyjne. W naszym Centrum Medycznym stosujemy iniekcje z kwasu hialuronowego jako uzupełnienie mazi stawowej. Najlepszy efekt obserwujemy po 5-ciu iniekcjach. Stosujemy preparaty: 1%-2,2% – forte. Jednocześnie stosujemy intensywną fizykoterapię: pole magnetyczne 20 min., ultradźwięki 10 min., kąpiele wirowe 20 min., ćwiczenie pod kontrolą rehabilitanta 30 min. lub – w cięższych przypadkach – początkowo ćwiczenia bierne na szynie do ciągłego ruchu biernego CPM 45 min. Stosujemy również nowoczesne leczenie płytkowymi czynnikami wzrostu do produkcji których wykorzystujemy jednorazowe zestawy różnych firm. Możliwe jest również zastosowanie terapii Ortokine. Iniekcje do biodra podajemy pod kontrolą USG.