Ewakuacja zwapnień pod kontrolą USG

Wapniejące zapalenie ścięgien barku jest schorzeniem przewlekłym powodującym najczęściej przewlekłe bóle, ograniczenie ruchomości i przeskakiwanie w barku. Standardowo jest rozpoznawane na podstawie zwapnienia widocznego na zdjęciach rtg w rzucie ścięgien wewnętrznych barku, najczęściej ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Leczenie rehabilitacją i lekami przeciwzapalnymi lub blokadami sterydowymi może przynieść poprawę.

Czasem jednak pacjent zgłasza się z bardzo silnym bólem nie ustępującym pomimo zażycia dużych dawek leków p/bólowych. Powodem tych dolegliwości jest gwałtowny proces uwodnienia złogów, które powiększają swoją objętości i rozsadzają ścięgno. Na tym etapie w rtg czasem zwapnienie jest niewidoczne, lecz badanie USG barku wykazuje hyperechogeniczny obszar w ścięgnie.
W takich przypadkach najskuteczniejszym leczeniem jest punkcja zwapnienia pod kontrolą USG z płukaniem złogów środkiem znieczulającym, a następnie solą fizjologiczną. Efekt tego zabiegu jest bardzo szybki. Dolegliwości z reguły ustępują już zaraz po zabiegu, najpierw z powodu znieczulenia, po jego ustąpieniu ból jest niewielki i mija w znacznym stopni w ciągu kilku dni. Generalnie można powiedzieć, że im większy ból tym większa i szybsza ulga. Dlatego punkcja jest wskazana jak najszybciej, bez czekania na dogodny termin.

 


Sprawdź cenę >>

 

Masz pytania? – Napisz do Nas!