Operacja palucha koślawego

Hallux valgus – łac. paluch koślawy – popularnie zwany halluksem to zniekształcenia stopy polegające na wystawaniu wyrośli kostnej głowy I kości śródstopia do wewnątrz w wyniku czego dochodzi do konfliktu z obuwiem, tworzeniem się bolesnych odcisków. Paluch koślawy jest częstym schorzeniem dotykającym najczęściej kobiety. Osoby dotknięte chorobą nieraz mają poważne trudności z poruszaniem się. Odczuwają ból najczęściej po wewnętrznej stronie palucha, ale także pod śródstopiem. Chorzy skarżą się na ból, trudności w dobraniu obuwia.

Skąd się wzięły?
Przyczyn występowania halluksów jest wiele. Mogą być nimi urazy, choroby neurologiczne i metaboliczne, ale najpowszechniejsze są predyspozycje wrodzone. Problem dotyka głównie kobiety po 40-tym roku życia. Ich schorzenie spowodowane jest w przede wszystkim noszeniem butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami. Obciążamy w ten sposób przednią część stopy. Ciężar ciała jest wówczas nierównomiernie rozłożony. Stopy, powoli ześlizgując się z obcasa, po jakimś czasie ulęgają zniekształceniu. Do lekarza zgłaszają się też osoby bardzo młode, 17-, 18-letnie, u których podejrzewamy dziedziczność schorzenia.
Dużą rolę odgrywa też nadwaga i brak ruchu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, chorzy mają nie tylko problem estetyczny, bo często nie mogą dobrać obuwia, ale i funkcjonalny, bo coraz gorzej jest im się poruszać.

Moda nie idzie w parze z medycyną
Problem pojawił się już wówczas, gdy człowiek po raz pierwszy ubrał buty. Stopa przestała pracować prawidłowo i zaczęły pojawiać się rozliczne dotkliwe zniekształcenia. Obecnie najbardziej zagrożone są młode dziewczyny. Stosując się do pomysłów kreatorów mody, nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć potem kłopoty, ale moda nie idzie w parze ze zdrowiem. Pierwsza kość śródstopia ucieka do góry i do wewnątrz, a paluch wówczas odchyla się do boku. Często towarzyszy temu uniesienie do góry drugiego palca, a stopa staje się szeroka.

Leczenie zachowawcze, czy operacja?
Niezależnie od wieku, o stopy dbać musimy. A najważniejsze są buty, które ubieramy na co dzień. Powinny być wygodne, nie za wąskie z przodu, na niewysokim obcasie lub bez niego. Najlepiej też, by zrobione były z przewiewnego materiału, by stopy nadmiernie się nie pociły. Podeszwy powinny być odpowiednio wymodelowane i miękkie, a buty należy zmieniać kilka razy dziennie. Poświęćmy parę chwil na proste ćwiczenia, typu chwytanie palcami i marszczenie materiału, np. ręcznika. Zadbajmy o prawidłowa wagę ciała i ruch.
Jeśli zaobserwujemy pierwsze, niepokojące objawy, powinniśmy natychmiast udać się do ortopedy. Najczęściej jest to delikatne odgięcie palucha. Często już nawet specjalnie dobrane wkładki ortopedyczne mogą zapobiec pogłębianiu się choroby. W aptekach zaś dostępne są aparaty korygujące i ochraniacze. Niektórym służą tez kąpiele solankowe.

Leczenie operacyjne
W zaawansowanym stadium choroby konieczne jest leczenie operacyjne. Zabiegów na paluch koślawy jest bardzo wiele.
Bunionektomia: Najmniej inwazyjny zabieg na paluch koślawy polega na wycięciu przerosłej kaletki i ścięciu wrośli kostnej, oraz na plastyce torebki stawowej, tak aby wyprostować paluch. Zabieg ten jest możliwy tylko w lżejszych przypadkach, gdy kąt koślawości jest niewielki, a główne dolegliwości powoduje przerosła kaletka i wyrośl kostna głowy I kości śródstopia, czyli tzw bunion. Po zabiegu rana skórna goi się 2 tygodnie, należy wtedy ograniczyć chodzenie, najlepiej zakładać but odciążający przodostopie tzw. but gejszy i separator między I i II palec. Oszczędny tryb życia, bez sportu zaleca się na dalsze 4 tygodnie.

Osteotomia korekcyjna I kości śródstopia to rozszerzenie bunionektomii o przecięcie I kości śródstopia z przesunięciem jej głowy do boku, tak aby przesunąć wierzchołek kąta koślawości do boku zmniejszając ten kąt. Dzięki temu nastawiamy głowę na leżące pod nim trzeszczki. Przeciętą kość zespalamy śrubkami tytanowi, lub płytką, ewentualnie grotem Kirschnera . Po zabiegu zaleca się na 6 tygodni but Gejszy, czasem potrzebna jest rehabilitacja, ale nie zawsze.

 


Sprawdź cenę >>

 

Masz pytania? – Napisz do Nas!