Dr n. med. Bogdan Wziętek o leczeniu zwyrodnienia stawów.

Pacjenci często mnie pytają o leczenie nieoperacyjne zwyrodnienia stawów: jak to robimy?

Przede wszystkim kompleksowo: Najpierw diagnostyka: badanie lekarskie, RTG , USG, badanie komputerowe chodu potem leczenie i rehabilitacja.

 

Czy tylko endoproteza?

Zależy od wieku. U młodszych pacjentów próbujemy odłożyć zabieg na później. Często uzyskujemy długotrwałą poprawę lecząc źródło bólu. Np. punkcją torbieli Backera, cysty łąkotki, iniekcją leku przeciwzapalnego. Punkcję wykonujemy precyzyjnie pod kontrolą USG. Podajemy iniekcje z syntetycznej mazi stawowej – kwasu hialuronowego.

 

Czy każdy preparat jest tak samo dobry?

Nie. W Centrum Medycznym Artroskop stosujemy preparaty najwyższej jakości. Sprawdzone, z dobrą opinią innych kolegów lekarzy, zatwierdzone przez FDA. Preparaty tańsze mają mniejszą zawartość kwasu hialuronowego, mogą też dawać reakcje uczuleniowe jeśli nie są dobrze oczyszczone.

 

Czy preparaty kwasu hialuronowego muszą aż tyle kosztować? Nie ma żadnych zniżek?

Inwalidzi wojenni mogą dostać na receptę lek z naturalnym kwasem hialuronowym bezpłatnie. Wtedy płacą tylko za podanie.

 

Co więcej można zastosować?

Od 10 lat stosujemy iniekcje z własnego osocza bogato-płytkowego. Polega to na pobraniu krwi własnej pacjenta do specjalnych jednorazowych sterylnych zestawów, odwirowaniu jej i uzyskaniu własnego osocza lub surowicy pacjenta.

 

Ile iniekcji jest potrzebnych.

Kwas hialuronowy podajemy bądź jednorazowo w postaci stężonego preparatu w większej objętości tzw. One Shot, lub co tydzień 3 do 5 razy. Osocze i surowicę własną podajemy dostawowo 3 do 5 razy. Komórki macierzyste podajemy jednorazowo.

 

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to są mało-zróżnicowane komórki własne pacjenta oczekujące na sygnał do naprawy w razie uszkodzenia tkanek. Sygnałem mogą być np. płytkowe czynniki wzrostu wydzielane przez płytki krwi w miejscu uszkodzenia. Komórki macierzyste napływają w takie chore ognisko, namnażają się i przekształcają się w zależności od miejsca odpowiednio w komórki, mięśnie, kości, więzadeł, chrząstki.

 

Jak się uzyskuje takie komórki?

My pobieramy komórki z tłuszczu własnego pacjenta lub szpiku kostnego. Po pobraniu materiał jest opracowywany w odpowiednich zestawach, dzięki czemu uzyskujemy duże stężenie w strzykawce. Podajemy je wraz z osoczem do chorego stawu.

 

Czy taka terapia wymaga rehabilitacji?

Tak. Najprostszym rozwiązaniem jest ruch z małym obciążeniem – pływanie, rower. W naszym zakładzie rehabilitacji stosujemy: ćwiczenia na szynie mechanicznej, ćwiczenia w odciążeniu, magnetoterapia, hydroterapia, masaże , winback – pole elektryczne wysokiej częstotliwości, ultradźwięki, laser wysokoenergetyczny, krioterapia azotowa i inne.

Ponadto możemy pacjentowi założyć ortezę refundowaną przez NFZ, np na kolano do spacerów poza domem. Możemy też skorygować chód pacjenta indywidualnie wykonanymi wkładkami ortopedycznymi do butów.

 

A jeśli to nie pomoże? To już tylko endoproteza. Jak długo się czeka.

Można jeszcze wykonać zabieg artroskopii, czyli oczyścić staw ze zużytych tkanek, zniszczonych łąkotek co nieraz daje długotrwałą poprawę. Obecnie terminy na zabieg endoprotezoplastyki refundowany z NFZ czeka się już krócej, 3-6 miesięcy.