Hallux valgus – łac. paluch koślawy – popularnie zwane halluksami, zniekształcenia stóp są częstym schorzeniem dotykającym kobiety. Cierpią na nie jednak również mężczyźni. Osoby dotknięte chorobą nieraz mają poważne trudności z poruszaniem się. Chorzy skarżą się na ból, trudności w dobraniu obuwia.
Skąd się wzięły?
Przyczyn występowania halluksów jest wiele. Mogą być nimi urazy, choroby neurologiczne i metaboliczne, ale najpowszechniejsze są predyspozycje wrodzone. Problem dotyka głównie kobiety po 40-tym roku życia. Do lekarza zgłaszają się też osoby bardzo młode, 17-, 18-letnie. Ich schorzenie spowodowane jest w przede wszystkim noszeniem butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami.
- Obciążamy w ten sposób przednią część stopy. Ciężar ciała jest wówczas nierównomiernie rozłożony. Stopy, powoli ześlizgując się z obcasa, po jakimś czasie ulęgają zniekształceniu.
Dużą rolę odgrywa też nadwaga i brak ruchu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, chorzy mają nie tylko problem estetyczny, bo często nie mogą dobrać obuwia, ale i funkcjonalny, bo coraz gorzej jest im się poruszać.
Moda nie idzie w parze z medycyną
Problem pojawił się już wówczas, gdy człowiek po raz pierwszy ubrał buty. Stopa przestała pracować prawidłowo i zaczęły pojawiać się rozliczne dotkliwe zniekształcenia. Obecnie najbardziej zagrożone są młode dziewczyny. Stosując się do pomysłów kreatorów mody, nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć potem kłopoty. Ale moda nie idzie w parze ze zdrowiem. Pierwsza kość śródstopia ucieka do góry i do wewnątrz, a paluch wówczas odchyla się do boku. Często towarzyszy temu uniesienie do góry drugiego palca, a stopa staje się szeroka.
- Wąskie czubki obuwia i nadwaga nasilają dolegliwości bólowe
Leczenie zachowawcze, czy operacja?
Niezależnie od wieku, o stopy dbać musimy. A najważniejsze są buty, które ubieramy na co dzień. Powinny być wygodne, nie za wąskie z przodu, na niewysokim obcasie lub bez niego. Najlepiej też, by zrobione były z przewiewnego materiału, by stopy nadmiernie się nie pociły.
- Podeszwy powinny być odpowiednio wymodelowane i miękkie, a buty należy zmieniać kilka razy dziennie. Poświęćmy parę chwil na proste ćwiczenia, typu chwytanie palcami i marszczenie materiału, np. ręcznika. Zadbajmy o prawidłowa wagę ciała i ruch.
Jeśli zaobserwujemy pierwsze, niepokojące objawy, powinniśmy natychmiast udać się do ortopedy. Najczęściej jest to delikatne odgięcie palucha. Często już nawet specjalnie dobrane wkładki ortopedyczne mogą zapobiec pogłębianiu się choroby. W aptekach zaś dostępne są aparaty korygujące i ochraniacze. Niektórym służą tez kąpiele solankowe.
- W zaawansowanym stadium choroby konieczne są operacje. Polegają one na skorygowaniu ustawienia palucha i usunięciu przerośniętej i bolesnej wyniosłości. W zaawansowanych przypadkach trzeba skorygować oś kości stopy. Po operacji nie wolno obciążać stopy. Konieczne są kule i specjalne obuwie na ok. 6 tygodni.
Po operacji należy przejść odpowiednią rehabilitację i fizykoterapię. Zabiegi nie zwalniają jednak od konieczności dbania o profilaktykę. Leczenie jest długotrwałe i skomplikowane. Zdarza się, że zniekształcenie odnawia się.
- Wtedy konieczna jest kolejna operacja. Najlepiej, więc dbać o stopy, ćwiczyć palce, dbać o masę ciała i dużo się ruszać.
Zobacz artykuł: http://przelom.pl/
Masz pytania? – Napisz do Nas!