Paznokieć wrastający powoduje drobną ranę wału paznokciowego. Bakterie wnikające przez ranę powoduję infekcję miejscową, a dalsze wrastanie paznokcia nie pozwala wygoić się zapaleniu wału paznokciowego. Łagodniejsze przypadki mogą wygoić dzięki odpowiedniemu postępowaniu pielęgnacyjnemu. Pomocne są tu zabiegi podologiczne.
Polecamy naszą podolog Katarzynę Kasiarz rejestracja pod nr 538400484.
Przewlekły stan zapalany powoduje zawijanie się paznokcia w głąb i przez to, uniemożliwia jego całkowite wycięcie. Pojawiają się wycieki ropne i przerastająca ziarnina zapalna tzw. „dzikie mięso”. Czasem infekcja postępuje w głąb i poduje ropne zalanie tkanek miękkich opuszki, a nawet kości paliczka. Jesto tzw. zanokcica. Chirurgiczne leczenie paznokcia wrastającego polega na wykonaniu resekcji klinowej wału paznokciowego wraz z zawiniętym paznokciem i macierzą go produkującą. Czasem gdy proces ropny podminowuje płytkę paznokciową konieczne jest zdjęcie płytki paznokciowej. Szwy łączą brzeg wyciętego wału paznokciowego z brzegiem paznokcia i pozostałą macierzą paznokcia. Zdejmuje się je po 2 – 3 tygodniach.
Zabieg oczywiście wykonuje zię w znieczuleniu i jest zupełnie bezbolesny. Znieczulenie polega na wykonaniu drobnych zastrzyków u podstawy palca, jest to tzw znieczulenie przewodowe metodą Obersta.