Szycie łąkotki – Kraków

Rejestracja i informacje:

tel. 605 085 018 , 609 469 953

– Gdzie wykonywany jest zabieg szycia łąkotki?

Zabiegi szycia łąkotki wykonywane są w klinice Ortopedicum w Krakowie.
(Koło Strzelnicy 3, 30-219 Kraków)

[wpgmza id=”1″]


 

Więcej informacji o zabiegu:

Artroskopowa naprawa rozerwania łąkotki kolana z użyciem szwów i implantów.

Uszkodzenie łąkotki w kolanie może być spowodowane urazem lub zwyrodnieniem.

Łękotki są to chrząstki o kształcie półksiężyca wyrastające z torebki stawowej do wnętrza stawu i zakotwiczone na końcach przy pomocy korzeni do piszczeli. Łękotki poprawiają amortyzację stawu i dopasowują bardziej zaokrąglone kłykcie udowe do bardziej płaskich kłykci piszczelowych. Dzięki temu obciążenie w kolanie rozkłada się na większą powierzchnie. Dodatkową funkcją łękotek jest rozprowadzanie mazi stawowej po powierzchni chrząstek, co zapewnia im właściwe odżywienie.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną urazu łękotki jest uraz skrętny kolana. Dochodzi do zakleszczenia się łękotki między krawędzią kłykcia udowego i piszczelowego. Powstaje wówczas szczelina pęknięcia w trzonie o przebiegu pionowym bądź skośnym, a oddzielona część łękotki może przemieszczać się między kłykciami powodując wrażenie przeskakiwania, lub nawet blokowanie ruchu w stawie, ból przy rotacji podudzia, a na skutek ścierania się tkanki łękotki i chrząstki na kłykciach rozwija się stan zapalny w kolanie, co powoduje silny ból , wysięk w stawie.
W następnym etapie dochodzi do zaniku mięśni uda, szczególnie mięśnia obszernego przyśrodkowego. Uszkodzenie łękotek mogą mieć również związek z ich zwyrodnieniem i zużyciem. Najczęściej są to uszkodzenia horyzontalne z towarzysząca cystą łękotki.

Stwierdzono, że ubytek łękotki znacznie przyśpiesza zwyrodnienie stawu, jednak szybciej postępuje zwyrodnienie jeśli uszkodzony fragment łękotki przemieszcza się między powierzchniami stawowymi (przeskakuje). Dzięki zeszyciu łękotki, po jej wygojeniu kolano może nie tylko odzyskać sprawność, ale zachować ją też w odległej przyszłości.

Diagnostyka

Diagnostyka uszkodzenia łękotki opiera się na wywiadzie, gdzie zwraca się uwagę szczególnie na mechanizm urazu. W badaniu fizykalnym na uszkodzenie wskazują ograniczenia ruch w stawie, szczególnie ograniczenie wyprostu, które wystąpiło po skręceniu kolana, lub nawracające przeskakiwanie w stawie z następującym ograniczeniem wyprostu. Ból przy rotacji podudzia , czyli tzw. test Steinmana, lub McMurreya również mają duże znaczenie w rozpoznaniu.

Zdjęcia rtg w świeżych urazach łękotek zmian nie wykazują, dopiero w wyniku rozwijających się wtórnych zmian zwyrodnieniowych powierzchni stawowych przylegających do łękotki widoczne stają się brzeżne wyrośla kostne.

Badanie USG pozwala na potwierdzenie wysięku w stawie, zwężenie przekroju łękotki, pęknięcie łękotki objawiające się podwójną linią wzmocnienia echa na krawędziach pęknięcia. W przypadku uszkodzenie typu rączki od wiadra ze zwichnięciem oderwanej części do dołu międzykłykciowego obserwuje się w USG zwiększenie przekroju łękotki w rogu przednim i zmniejszenie w trzonie oraz rogu tylnym.
Bardzo przydatne jest badanie dynamiczne polegające na obserwacji patologicznych ruchów trzonu łękotki przy ruchach odwodzenia i przywodzenia w kolanie, lub rogu tylnego łękotki przy ruchach zgięcia i prostowania. W USG dobrze widoczna jest też cysta łękotki związana z poziomym pęknięciem łękotki, przez który wydostaje się płyn stawowy do cysty.

Obecnie najdokładniejsza diagnostyka uszkodzenia łękotki do badanie wysokopolowym rezonansem magnetycznym (co najmniej 3 teslowym), które wykazuje wszelkie rodzaje uszkodzeń ze najwyższą czułością i swoistością.

Rekonstrukcja

Rekonstrukcja, szycie uszkodzenia łękotki jest teraz podstawowym sposobem leczenia uszkodzenia łękotki. Ważne, żeby naprawy łękotki dokonać jak najszybciej, kiedy uszkodzenie jest świeże. Dzięki temu po wygojeniu uszkodzenia łękotki kolano może nie tylko odzyskać sprawność, ale zachować ją też w odległej przyszłości. Naukowo udowodniono, że wycięcie łękotki znacząco zwiększa obciążenie chrząstki kłykci i prowadzi do wcześniejszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie.
Oczywiście mniejsze ubytki tkanki łękotki niosą mniejsze ryzyko zwyrodnienia. Brzeżne ubytki łękotki od strony wnętrza stawu mają mniejsze znaczenia niż uszkodzenia promieniste przerywające ciągłość łękotki. Łękotka pracuje prawidłowo tylko przy zachowanej jej ciągłości na całej długości od korzenia tylnego do przedniego.

Zabieg

Zabieg wykonuje się techniką artroskopową i polega na zeszyciu miejsca uszkodzenia. Techniki szycia dzieli się na na trzy rodzaje. Technika allinside (wszystko w środku) polega na zeszyci przy pomocy szwów wenątrzstawowych zakładanych przy pomocy specjalnego instrumentów np. Knee Scorpion lub jednorazowych implantów np. FastFix, Omnispan. Technika outside-innside (od zewnątrz do wewnątrz) polega na przeprowadzenie szwu od zewnątrz przez skórę i torebkę stawową do tkanki łękotki obserwowanej artroskopowo i zawiązaniu szwu w tkance podskórnej. Technika inside-outside (od wewnątrz na zewnątrz) polega na przeprowadzeniu szwu od środka kolana przez tkankę łekotki, torebke stawową, tkankę podskórną i skórę na zewnątrz. Ten szew też jest z reguły wiązany w tkance podskórnej.

Po zabiegu konieczne jest zabezpieczenia kończyny w ortezie i ograniczenie obciążania operowanej kończyny przez 6 tygodni. Potem trzeba metodami rehabilitacyjnymi odbudować mięśnie i przywrócić pełny zakres ruchomości.

Zabiegi szycia łękotki wykonuję od 2002 roku. Obecnie przeprowadzam je w klinice Ortopedicum w Krakowie. Pacjenci są tam kierowani przeze mnie z mojego gabinetu w Chrzanowie lub Krakowie, gdzie przeprowadzam diagnostyką – również USG dynamiczne, ocenę wyników badań MRI. Kontrola pooperacyjna i koordynacja procesu rehabilitacyjnego są równie istotne. W obu w/w gabinetach jest możliwość skorzystania z pełnej profesjonalne rehabilitacji pod moim nadzorem.

Wyniki leczenia uszkodzeń łękotek zależą przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia, które ostatecznie ocenia się w czasie artroskopii. Wyniki zależą również od dostępności różnych metod szycia w trakcie operacji, precyzji zeszycia, doświadczenia operatora. W Literaturze naukowej skteczność szycia łękotek ocenia się na 75 do 90 %.

 

 


Szycie łąkotki Kraków Szycie łąkotki Kraków Szycie łąkotki Kraków